środa, 27 kwietnia 2016

Chociaż głazy sztachety te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało biegłym ślepiem trudno je odróżnić.

Wprawdzie głazy sztachety te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że niekiedy mało wprawnym ślepiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, trywialnej obróbce a także względnie atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najłatwiej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy bądź od razu ociosuje, stawia na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie wysyła do miejsca budowy ogrodzenia PCVKrynicy na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak połączony lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc substancji zlepiających występują tam też różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się odcień skał na balustrady Winylowe na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa, przybierają one wtenczas wielorakie kolory czerwieni, brązu i zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak olbrzymich złóż kroi się najogromniejsze bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne można też ciąć na sześciany o równych zarysach, używane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Można również je rozdzielać przy pomocy specjalistycznych klinów oraz dłut na cienkie, nietypowych konturów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety z Winylu używa się także wapienie - skały osadowe, powstałe spośród uzbieranych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, głównie muszli małż oraz ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale także mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować promowane na ogrodzenie z plastikuŚwiętochłowic na ogrodzenie i bramę ze sztachetek. Nadają się jednak po największej części do stosowania wewnątrz, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko tracą połysk. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku a także naszych upodobań forma kamiennych tafel może być wieloraki – od łamanych, nierównych, aż po pionowo przyciętych prostokątów względnie kwadratów. Murki oraz ogrodzenie plastikowe na plot i bramę ogrodzeniowa tworzy się z skał wielorakiego obrysu, zestawionych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. O ile płot powstaje spośród fragmentów o nietypowych kształtach, należy je właściwie zestawiać tzn. tak, żeby kształt każdego kolejnego zespalał się z poprzednim. Aby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe szczeliny w środku można wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły albo pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych a także innych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do skał mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur w mgnieniu oka niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Łatwo obrastają także mchem a także glonami. Można to udaremniać pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań ewentualnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać kurzu z nawierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą utrzymywać się głębokie rysy. Sprofilowane jednostki polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego czyszczenia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak reflektujemy, aby głazy na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz