wtorek, 24 maja 2016

Długowieczne ogrodzenia drewniane

Trwałe ogrodzenia drewniane

Niepoprawnie zabezpieczone ogrodzenia drewniane błyskawicznie się destruują i mogą nieodwołalnie stracić swój pierwotny wdzięk oraz właściwości. Decydując się na używanie drzewa na płot pożądane byłoby poznać rodzaje konserwacji oraz konserwacji takiego płotu. Tylko wówczas będziemy mogli napawać się jego pięknem przez wiele lat.

Wszystkie prace konserwujące ogrodzenie z drzewa powinno się zacząć od właściwego oraz dokładnego przygotowania materiału na ogrodzenie, dlatego że od tego zależy efekt finalny naszych prac. Przed użyciem produktów do osłony i ozdoby ogrodzeń z drewna niezbędne jest oszacowanie, czy drewno jest czyste, suche oraz czy nie nosi śladów biokorozji. Nie wcześniej niż po zwieńczeniu obróbki drewna na ogrodzenie zdołamy przejść do aplikacji preparatów konserwujących.

Pielęgnację, przede wszystkim w przypadku ascetycznego drzewa ogrodzeniowego, powinniśmy zacząć od naniesienia 1-2 warstw bezbarwnego impregnatu technicznego, który zabezpiecza drzewo ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną i robakami. Podczas gdy ochronimy już nasze ogrodzenie przed rozwojem biokorozji, należy nanieść kolejne preparaty, jakie ochronią je przed wyznacznikami atmosferycznymi- wodą i promieniowaniem UV. Jeśli potrzebujemy utrzymać naturalny kolor drewna naszego ogrodzenia, winniśmy zastosować bezbarwny lakier do użyć zewnętrznych. Jeśli zaś zależy nam na nadaniu naszemu płotu sprecyzowanego atramentu, powinniśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący bądź lakierobejcę.

W pierwszym przypadku preparat konserwujący wsiąknie w drewno, zakonserwuje płot od wewnątrz, jednakże nie stworzy na jego nawierzchni osłonowego filmu. Zabezpieczone w ten sposób ogrodzenie zostanie matowe i przyjemne w dotyku. Jeśli zależy nam na lepszej i trwalszej asekuracji płotu, powinniśmy zaimplementować lakierobejcę. Lakierobejca utworzy na nawierzchni malowanego ogrodzenia lakierowy film, jaki efektywniej niż w wypadku impregnatu ochroni płot przed ujemnym wpływem czynników atmosferycznych.

Jak widać by ogrodzenia z drzewa były trwałe należy przeznaczyć im wiele uwagi i opieki.

Całkiem inaczej jest w przypadku płotów plastikowych. Ten typ ogrodzeń jest w pełni wytrzymała na czynniki atmosferyczne dzięki czemu nie potrzebuje konserwacji. Ogrodzenia PCV nie ulegają również biokorozji w związku z tym dogadzają swoim posiadaczom przez długi czas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz